Menu
Home Page

Who's Who

Come and meet the staff at our school!

 

Mr Ben Holmes - Headteacher

                            Designated Senior Leader for Safeguarding

                            Assessment Leader

                            Teaching & Learning Leader

                            Mathematics Leader

                    

Mrs Alison Kirk -  Acting Deputy Headteacher 

                            Whole School Curriculum Leader

                            Lower Key Stage 2 Leader

                            Literacy and Art & Design Co-ordinator

                            Able, Gifted & Talented Leader

                          

 

Senior Management Team

Mrs S. Nelson - SENDCo, EAL Leader, Backup Designated Leader for Safeguarding & Behaviour Leader

Miss J. Blackburn - Upper Key Stage 2 Leader, RE Co-ordinator and British Values Leader

Mrs L. Davies - EYFS & Key Stage 1 Leader, Phonics Leader

 

 

Class Teachers                                                                 Subject Responsibilities

Class 1(Reception) - Miss K. Walsh

                                  Mrs L. Davies                                                    Phonics                                                                       

Class 2 (Reception) - Mrs M. Eastham                                               PE

Class 3 (Year 1)       - Mrs E. Simpson                                               Worship / Ethos                                                 

Class 4 (Years 1 & 2)- Mrs L. Robinson                                             Design & Technology and Outdoor Learning           

Class 5 (Year 2)        - Miss S. Merraoui                                                      

Class 6 (Year 2)        - Mrs S. Mews                                                   Science

Class 7 (Year 3)        - Mrs L. Prance

Class 8 (Years 3 & 4)- Mrs L. McGuinness (Mon-Wed)                     Mathematics

                                    Mrs N. Taylor (Wed - Fri)                                PSHCE & School Council

Class 9 (Years 4 & 5)- Mrs C. McBride                                              MFL (French) & Music                          

Class 10 (Years 5 & 6)- Mrs A. Kirk (Mon-Tues)                                Literacy & Art

                                      Mrs S. Casey (Wed - Fri)                             History & Geography

Class 11 (Year 6)        - Miss J.  Blackburn                                        RE & British Values 

Class 12 (Year 6 - AM Only)  - Mrs L. Riggs                                                       

 

Child & Family Support Worker

Mrs J. McClellan BA Hons - Deputy DSL for Safeguarding

 

Higher-Level Teaching Assistants

Mrs C. Rayner - Class Teacher Release

Mrs T. Bolton - Learning Mentor & Class Teacher Release

 

Teaching Assistants

Mrs D. Little (TA Level 3) (Class 1)

Mrs L. Elliott (TA Level 3) (Class 2)

Mrs A. Malek (Classes 1 & 2 PM)

Mrs D. Winter (Class 3)

Miss A. Tatlock (Class 4)

Mrs B. Raymond (Class 4 & Rapid Reading Support)

Mrs S. Walker (Class 4)

Mrs D. Brennand (Class 5)

Mrs C Peppard (Class 6)

Miss K Parnell (Class 7) 

Mrs S. Hoole  (Class 8) 

Mrs A. Jennings (Class 9)

Mrs S. Burrows (Class 9)

Mrs E. Jepson  (Class 10) 

Mrs H. Hankinson (Class 11)

Miss S. Bird (Class 12)

 

 

Office Staff

Mrs C. Crabtree - Bursar

Mrs D. Brocken - Secretary & Attendance Officer

Mrs H. Smith - Secretary

 

Site Supervisor

Mr B. Hodgson

 

School Counsellor

Chavala - www.chavala.co.uk/

 

Welfare Staff

Miss K Parnell - Midday Supervisor

Mrs D Andrews

Mrs H Livesey

Mrs D Kenyon

Mrs A Pottinger

Mrs L Harrison

Mrs Hopkinson

Mrs S. Riding

 

Kitchen Staff

 - Cook

Mrs S Crompton

Miss S Murphy

 

Cleaners

Mrs M. Golebiowska-Baryla

Mrs T Macartan

Top