Menu
Home Page

Who's Who

Come and meet the staff at our school!

                

Miss Rachel Brown -  Acting Headteacher

                                   Designated Senior Leader for Safeguarding

                                   Designated Teacher for CLA and Post - CLA 

                                   Assessment Leader

                                   Teaching & Learning Leader

 

Miss Jayne Blackburn - Acting Deputy Headteacher

                                      Upper KS2 Leader

                                      Teaching & Learning Leader

                                      RE Leader

                                      English Leader

                                                        

 

Senior Management Team

Mrs M. Eastham - EYFS & Key Stage 1 Leader, Maths Leader & PE Curriculum Leader

Mrs A. Kirk - Lower Key Stage 2 Leader, Pupil Premium Champion, Maths Leader and Art & Design Leader

Mrs S. Nelson - SENDCo, Deputy Designated Leader for Safeguarding & Behaviour Leader

Mrs J. Kirk - School Business Manager - Health & Safety and Buildings Management

 

Class Teachers                                                                 Subject Responsibilities

Blossom  - Mrs L. Davies                                                  Speaking and Listening Leader and Spelling/Phonics Leader    

Ash - Mrs E. Simpson                                                       Worship, Ethos Group and Outdoors Leader

Elm - Mrs H.Jenkinson                                                      Computing and website                                      

Almond - Mrs M.Eastham                                                           

Birch - Miss K. Walsh                                                        School Council and AGT Leader                                                  

Cedar - Mrs S. Mews                                                         Science

Elder - Mrs L Robinson (Monday -- Wednesday)              Design and Technology

            Mrs J Rypel (Wednesday - Friday)                        

Hawthorn - Mrs A. Kirk                                                      

Maple - Miss L. Stephens                                                  PE                                                                 

Beech - Mrs C. McBride (Monday - Wednesday)              Music, SMSC / British Values and Commando Joes Leader

              Mrs S. Casey (Wednesday - Friday)                   History and Geography 

Oak - Miss J.  Blackburn                                                   Acting Deputy Headteacher 

Chestnut  - Mrs L. Riggs                                                   MFL (French) and EAL

                                            

Juniper - Mrs S Nelson 

 

Class Teacher Release - Mrs N. Taylor                            PSHCE

                                                                            

Mrs T. Bolton - Learning Mentor 

 

Teaching Assistants

Mrs D. Little  - EYFS

Mrs L. Elliott - EYFS

Mrs A. Malik - Library Class

Miss A. Tatlock - Elder Class

Mrs B. Raymond - Maple Class and Elm Class

Mrs S. Walker - Maple Class

Mrs D. Brennand - Almond Class

Mrs S. Burrows - Birch Class

Mrs A. Jennings - Elm Class

Mrs E. Jepson  - Oak Class

Mrs H. Hankinson - Cedar Class

Mrs A. Mulvaney  - Beech Class

Ms N. Bell - Elder Class

 

 

Office Staff

Mrs J Kirk - School Business Manager

Mrs D Brocken - Secretary & Attendance Officer

 

 

Welfare Staff

Mrs S Casewell - Midday Supervisor

Mrs L Wareing

Mrs S Brookes

Miss K Riding

Miss N Bell

Mrs V Houghton

Ms V Sellers

 

Caretaker

Mr B Dodgson

 

Cleaners

Mrs M. Golebiowska-Baryla

Mrs T Macartan

Top